Czym jest GMO?

Polska wolna od GMO

Czym jest GMO?

Polska wolna od GMO

Batalia o polskie rolnictwo wolne od GMO

Obecnie temat GMO jest bardzo aktualny, a nawet możemy pokusić się o stwierdzenie, iż uzyskał on pewien stopień popularności w mediach. Przyczyną tego rozwoju wydarzeń jest wzrost aktywności obywatelskiej oraz świadomości żywieniowej. Ponadto obszar tematyczny tego zagadnienia opiera się głównie o polskie rolnictwo, które jak wiemy, stanowi fundamentalny element naszego kraju. Brak zgody na stosowanie GMO w polskich uprawach doprowadził do szeroko zakrojonych akcji, działań i manifestów (kampanie społeczne, reklamy informacyjne, banery), a jedną z aktywności było wystosowanie materiałów informacyjnych (zawierających opisy skutków środowiskowych oraz ekonomicznych) do wszystkich polskich Gmin, a także Samorządów Terytorialnych, Służb rolnych, rolników, jak również doradców. W broszurach informacyjnych, został zaznaczony wyraźny brak zgody na jakiekolwiek uprawy wykorzystujące GMO w polskich rolnictwie oraz argumenty ku temu przemawiające.

Batalia o polskie rolnictwo wolne od obecności GMO trwa od dawna i jest równie zacięta z perspektywy obu stron. Nie ulega wątpliwości, że stosowanie genetycznie modyfikowanych upraw zbóż, owoców i warzyw stanowi jawne zagrożenie dla tradycji oraz ekologii. Polska w sferze rolnej pod względem rozwojowym, innowacyjnym, a także jakościowym – znajduje się w ścisłej czołówce liderów europejskich, toteż jest bardzo łatwym celem dla koncernów wychodzących naprzeciw współczesnym ideałom, które dążą do kultu piękna, nowości, modyfikacji, niskiej ceny i produkcji taśmowej. Chcemy zdrowo żyć, posiadać idealnie odżywione, wyrzeźbione i smukłe sylwetki, dążymy do perfekcyjnej, jędrnej oraz mocnej cery, zadbanej skóry, włosów i paznokci. W tym celu wdrażamy w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe, oparte głównie o naturalne rośliny – produkowane przez polskich rolników. Mamy pewność ich jakości oraz nieprzeciętnych wartości odżywczych.

GMO, sprawia, że wszystkie nasze starania nie są warte podjętych aktywności, bo zwyczajnie nie przynoszą żadnych korzyści dla naszego zdrowia, komfortu oraz samopoczucia, a nawet nieczęsto wprowadzają istotne szkody. Często wydaje nam się, że należy iść z duchem czasu. Nie jest to nieprawdą, gdyż rozwój i dążenie do lepszych rozwiązań bez wątpienia rozwija i kształci. Niekiedy jednak zapominamy o istocie tej wartości.

Warto spojrzeć głębiej i wyraźniej na produkty, które uznajemy za zdrowe w momencie zakupu. Rośliny modyfikowane genetycznie, nawet wtedy, kiedy są warzywami lub owocami, szkodzą nam, sprawiają, że nasze procesy oraz przemiany nie przebiegają prawidłowo. Myślimy, że warzywa i owoce zawsze są zdrowe, więc wybieramy te największe i najpulchniejsze, tak samo pomyśleli producenci dążący do masowego wdrożenia upraw genetycznie modyfikowanych – produkt, który wygląda lepiej niż na obrazku, sprzeda się znacznie szybciej i w znacznie większych ilościach. Nie oznacza to jednak, że będzie on zdrowy, albowiem GMO, podczas produkcji masowej odbiera produktom wszystkie właściwości odżywcze, pozostawiając jedynie strukturę i kolor.

Patrzenie jedynie na walory estetyczne nie wystarczy - GMO to zło, które może powodować choroby, nawet genetyczne, ujawniające się w którymś pokoleniu z kolei. Poza tym, pamiętajmy, że genetyczna modyfikacja, która dąży do stworzenia jak największej ilości produktu, niezależnie od jego szkodliwości, niszczy polskie rolnictwo, obniża, a właściwie dewastuje jego jakość. W sytuacji, gdy zaistnieje na stałe, sprawi, iż polskie rolnictwo i wynikająca z niego wysoka jakość przestaną istnieć.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są również sprawy finansowe. Pieniądze w przemyśle GMO odgrywają bardzo ważną rolę - oszczędność stawiana jest tu na pierwszym miejscu. Produkcja masowa, nie wymagająca zbędnego wysiłku i znacznych nakładów, pozwoli na zwiększoną liczbę wyprodukowanych towarów, które będą znacznie tańsze, przez co przyniosą znacznie większy zysk. Pozornie niska cena produktów może przyciągać większą liczbę nieświadomych zagrożenia klientów, którzy nie są w stanie zweryfikować przeciwskazań GMO, albowiem są przyzwyczajeni do wysokiej jakości polskich roślin. GMO odbiera nie tylko wartość odżywczą i prozdrowotne właściwości, ale również smak dobrze znanych nam produktów. Batalia o polskie rolnictwo wolne od GMO wciąż trwa. Jest to próba uświadomienia Polaków, polskich rolników, fabryk, producentów, o zagrożeniach, które mogą odczuć dopiero ich dzieci, wnuki i które mogą nieść za sobą nieodwracalną katastrofę ekologiczną, ekonomiczną i społeczną. Pamiętajmy, że genetycznie modyfikowana żywność jest porównywalna do nałogów, albowiem jej skutki są takie same, jak w przypadku palaczy, alkoholików, a nawet narkomanów. Nie pozwólmy, aby dobie tworzenia sieci poradni i wsparcia dla ludzi potrzebujących pomocy, w sposób legalny serwowano nam kolejną dawkę niebezpieczeństwa, którą porównać można do tykającej bomby.

Naszą inicjatywe wspierają:

MUSCLE ZONE

SPALACZE.PL